BARTÓK BÉLA
CONCERTO
szereplők: Blaskó Borbála/Barna Lilla, Csiby Gergely/Krisztik Csaba, Egyed Bea, Fehér László, Hegymegi Máté, Horkay Barnabás, Mészáros Blanka/Molnár G. Nóra, Nagy Norbert, Pallag Márton, Sipos Vera, Widder Kristóf, Zsigmond Emőke
színpadkép: Mocsár Zsófia, Horváth Csaba
jelmeztervező: Benedek Mari
fény: Payer Ferenc
produkciós vezető: Nádasdi Szandra
koreográfus: Horváth Csaba
Bartók Béla két táncszínpadi művet írt: egy pantomimot (A csodálatos mandarin) és egy táncjátékot (A fából faragott királyfi). A koreográfusok fantáziáját azonban egy sor további Bartók-mű is megmozgatta, például a Zene húros hangszerekre, ütőkre és cselesztára vagy a Táncszvit. Horváth Csaba – rendezőként, koreográfusként és táncosként – ezúttal az 5. vonósnégyes és a Concerto mozgásszínházi lehetőségeit tárja fel.
Szabolcsi Bence szerint Bartók talán sohasem volt tele akkora emberszeretettel és részvéttel, mint a Concerto komponálásának időszakában. „Sohasem tudta úgy összefoglalni életének minden eredményét egy hatalmas szintézisbe, mint éppen ekkor.” Bár az öttételes mű sötét, zaklatott és szorongó tónusban íródott, a végkicsengése már maga az életöröm és a jobb jövőbe vetett hit igazi megnyilvánulása, s ezzel nagyon sokáig egyike lett a század utolsó pozitív végkicsengésű darabjainak.
Az előadás a Forte Társulat, az Ördögkatlan Fesztivál, a CAFe Budapest és a Nemzeti Táncszínház együttműködésében jött létre.
Az előadás hossza 40 perc, szünet nélkül.
bemutató: 2016. augusztus 5. 21:30, Ördögkatlan Fesztivál
támogatók: NKA, EMMI, EMET, MMA
SAJTÓ:
Koncert/Színház – Fuchs Lívia, Rényi András – szinhaz.net
Szintézis – Králl Csaba / Revizoronline
Végletes koncentráció – Péter Márta / Tánckritika.hu
Bartók mindig nagyon közel állt hozzám (interjú Horváth Csabával) – Hóbor Helga / Fidelio
DunaPart: show case de la scène contemporaine hongroise (FRA)
VENDÉGJÁTÉKOK:
2017 – A Tánc Fesztiválja, Veszprém
2017 – Thealter Fesztivál, Szeged
2017 – Benczúr Kerti Esték, Budapest
DÍJAK:
2017 – Thealter Fesztivál kritikusdíja